Sanal Makine Açıp İçine İşletim Sistemi Kurmak

Twinays

Yönetici
  Yönetici
  Oyuncu
SANAL MAKİNE NASIL KURULUR

Merhaba değerli forum üyeleri, bu konumuzda; Windows işletim sisteminde sanal makine kurmayı ve bu sanal makinenin içine nasıl istediğimiz işletim sistemini yükleyeceğimizi göstereceğim.

1. ADIM

İlk önce sanal makine kurmamızı sağlayan "Virtual Box" programını indirmemiz gerekiyor. Bunun için aşağıda vermiş olduğum linke girip programı indiriyoruz.
Link: https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

1- Windows hosts yazısına tıklıyoruz.
2- 163 mb'lık dosyamız indirilmeye başlanıyor.

Resimlere tıklarsanız büyür.

adım1.png

2. ADIM

Programı açıyoruz ve karşımıza böyle bir ekran geliyor. Bu sekmede "Yeni" diyoruz ve açılan yeni pencerede makine bilgilerini giriyoruz. Örn: " (Makine adı - Kurmak istediğiniz işletim sistemi)

adım2.png

3. ADIM

Bu menüde Makinemize vermek istediğimiz Ram miktarını girmemiz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, 8 gb Ram'e sahipseniz 16 gb ram veremezsiniz. Yani fiziksel bilgisayarınızdaki Ram miktarına göre ram vermelisiniz. Benim bilgisayarımda 4 gb ram olduğu için ben 1.5 gb uygun gördüm.

adım3.png

4. ADIM

Makinemize eklemek istediğimiz hafızayı belirliyoruz, ben kendi ihtiyacıma göre 50 gb vereceğim.

A)
adım4-1.png

B)

adım4-2.png

C)

adım4-3.png

D)

adım4-4.png

5. ADIM

Makinemiz kuruldu şimdi ise içine işletim sistemi yüklememiz gerekiyor. Bunun için ilk önce "Makinenin Ayarlarına" gidiyoruz.

adım4-5.png

adım4-6.png

Resimdeki adımları tek tek uygulayarak istediğiniz ".iso" dosyasını makinenize yükleyebilirsiniz. Geriye sadece makineyi açıp işletim sistemini kurması kalıyor.

Bu konu sona ermiştir okuduğunuz için teşekkür ediyorum.
Aklınızdaki sorular için yoruma bekliyorum.